Przełożenie: Pierwszy blat biszkoptu ułożyć na paterze, na biszkopcie postawić obręcz z mniejszej tortownicy jeśli taką mamy (najlepiej nie większą niż biszkopt) i w środek wyłożyć mus. Wstawić do lodówki na kilka godzin do zastygnięcia. Drugą część biszkoptu zawinąć w folię aby nie wysechł i trzymać na blacie w kuchni.
Gdy mus zastygnie zdjąć obręcz tortownicy (najlepiej przeciągnąć wcześniej nagrzanym w gorącej wodzie nożem przy brzegu tortownicy). Przyciąć wystający biszkopt. Tortownicę położyć na drugim krążku biszkoptu i przyciąć go do wielkości tortownicy. Krążek położyć na musie i wstawić do lodówki na czas przygotowania obłożenia.
• Mus orzechowy: Zmiksować masło orzechowe z brązowym cukrem. Ciągle miksując dodawać stopniowo śmietankę kremową. Masą obłożyć tort i wstawić do lodówki na kilka godzin lub całą noc aż mus zastygnie. Boki posypać cynamonem
Mus czekoladowy: do metalowej miski wsypać część (50 g) cukru, dodać 6 żółtek i śmietankę. Miskę umieścić na garnku z delikatnie gotującą się wodą (około 1 - 2 szklanek). Mieszać drewnianą łyżką aż masa będzie gorąca lub do czasu aż zgęstnieje i zacznie przyklejać się do łyżki. W połowie podgrzewania dodać kakao Zdjąć miskę z garnka i od razu dodać pokrojone w kostkę masło oraz połamaną na kosteczki czekoladę (uważać, aby do miski nie dostała się woda). Mieszać aż składniki się roztopią i połączą ze sobą.
Oddzielnie ubić białka z resztą cukru na sztywną pianę: Białka połączyć z masą czekoladową (najlepiej dodawać pianę do musu w 3 partiach), mieszając bardzo delikatnie łyżką.
Biszkopt kakaowy: dno tortownicy z odpinaną obręczą o średnicy 24 cm lub 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków niczym nie smarować ani nie wysypywać. Kakao wymieszać z mąką i przesiać dwukrotnie. Piekarnik nagrzać do 170 stopni. Oddzielić żółtka od białek.
Białka ubijać na małych obrotach miksera przez 2 minuty aż się spienią. Stopniowo zwiększając obroty miksera dodawać po łyżce cukier (w krótkich odstępach czasu). Białka ubijać jeszcze na wysokich obrotach miksera przez kilka minut aż będą sztywne i błyszczące. Wciąż ubijając dodawać po łyżce wymieszane żółtka (dodawać kolejną porcję gdy poprzednia ubije się już z białkami).
Dodać kakao z mąką (najlepiej w 3 partiach) i mieszać je bardzo delikatnymi ruchami metalowej łyżki lub szpatułki z ubitą masą, starając się nie zniszczyć ubitej piany. Ciasto wylać do formy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 25 - 30 minut do suchego patyczka. Od razu wyjąć biszkopt z piekarnika. Po ostudzeniu przekroić na 2 części.
agakostek
Przełożenie: Pierwszy blat biszkoptu ułożyć na paterze, na biszkopcie postawić obręcz z mniejszej tortownicy jeśli taką mamy (najlepiej nie większą niż biszkopt) i w środek wyłożyć mus. Wstawić do lodówki na kilka godzin do zastygnięcia. Drugą część biszkoptu zawinąć w folię aby nie wysechł i trzymać na blacie w kuchni. Gdy mus zastygnie zdjąć obręcz tortownicy (najlepiej przeciągnąć wcześniej nagrzanym w gorącej wodzie nożem przy brzegu tortownicy). Przyciąć wystający biszkopt. Tortownicę położyć na drugim krążku biszkoptu i przyciąć go do wielkości tortownicy. Krążek położyć na musie i wstawić do lodówki na czas przygotowania obłożenia. • Mus orzechowy: Zmiksować masło orzechowe z brązowym cukrem. Ciągle miksując dodawać stopniowo śmietankę kremową. Masą obłożyć tort i wstawić do lodówki na kilka godzin lub całą noc aż mus zastygnie. Boki posypać cynamonem
agakostek
Mus czekoladowy: do metalowej miski wsypać część (50 g) cukru, dodać 6 żółtek i śmietankę. Miskę umieścić na garnku z delikatnie gotującą się wodą (około 1 - 2 szklanek). Mieszać drewnianą łyżką aż masa będzie gorąca lub do czasu aż zgęstnieje i zacznie przyklejać się do łyżki. W połowie podgrzewania dodać kakao Zdjąć miskę z garnka i od razu dodać pokrojone w kostkę masło oraz połamaną na kosteczki czekoladę (uważać, aby do miski nie dostała się woda). Mieszać aż składniki się roztopią i połączą ze sobą. Oddzielnie ubić białka z resztą cukru na sztywną pianę: Białka połączyć z masą czekoladową (najlepiej dodawać pianę do musu w 3 partiach), mieszając bardzo delikatnie łyżką.
agakostek
Biszkopt kakaowy: dno tortownicy z odpinaną obręczą o średnicy 24 cm lub 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków niczym nie smarować ani nie wysypywać. Kakao wymieszać z mąką i przesiać dwukrotnie. Piekarnik nagrzać do 170 stopni. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubijać na małych obrotach miksera przez 2 minuty aż się spienią. Stopniowo zwiększając obroty miksera dodawać po łyżce cukier (w krótkich odstępach czasu). Białka ubijać jeszcze na wysokich obrotach miksera przez kilka minut aż będą sztywne i błyszczące. Wciąż ubijając dodawać po łyżce wymieszane żółtka (dodawać kolejną porcję gdy poprzednia ubije się już z białkami). Dodać kakao z mąką (najlepiej w 3 partiach) i mieszać je bardzo delikatnymi ruchami metalowej łyżki lub szpatułki z ubitą masą, starając się nie zniszczyć ubitej piany. Ciasto wylać do formy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 25 - 30 minut do suchego patyczka. Od razu wyjąć biszkopt z piekarnika. Po ostudzeniu przekroić na 2 części.
agakostek
Biszkopt kakaowy: • 4 jajka (małe lub średnie) • 1/2 szklanki cukru • 1/3 szklanki z lekką górką mąki pszennej • 1/3 szklanki gorzkiego kakao Mus czekoladowy: • 150 g cukru (drobnego lub cukru pudru) • 3 jajka (oddzielnie żółtka i białka) + 3 żółtka • 1 łyżka kakao • 200 ml śmietanki kremówki 30% • 100 g masła • 250 g gorzkiej czekolady Mus orzechowy: • 1/2 szklanki masła orzechowego np. takiego • 1/4 szklanki cukru trzcinowego • 1 szklanka śmietanki kremowej 30% (bardzo zimnej) • dekoracja: mielony cynamon, kakao • wiśnie w syropie